Вперше відкривши цю речовину, вчені назвали її вітаміном Н, що означало Haar und Haut (волосся та шкіра у перекладі з німецької). Мова йде про біотин, який входить до групи вітамінів В під маркуванням В7. Насправді «вітамін краси» має ще важливіше значення, ніж просто вплив на стан шкіри й волосся. Поговоримо про його користь, добову норму та природні й штучні джерела.
Чому біотин так важливий?
Насправді біотин є коферментом: тобто, він допомагає організму перетворювати їжу на енергію. Додатковий вплив — підтримка краси шкіри, волосся та нігтів, а також збереження здоров’я очей, печінки, нервової системи. Величезне значення В7 має для організму майбутньої мами, яка виношує дитину.
Також біотин бере участь у регуляції процесів, адже саме він потрібен для роботи ферментів карбоксилази. І саме завдяки вітаміну В7 підтримується виробництво жирних кислот та глюкози в організмі. Тож елемент має ключовий вплив на всі системи.
Користь для волосся, шкіри та нігтів
Якщо у людини міцні нігтьові пластини, рівномірний колір шкіри та сяючі пасма — можна бути впевненими, що рівень біотину в її організмі достатній. І навпаки: дерматит, випадіння волосся та крихкі нігті скоріше за все свідчать про нестачу В7.
Допомога при лікуванні діабету
Вчені радять купити харчові добавки на основі біотину людям з діабетом 2 типу. Вітамін В7 оптимізує рівень цукру у крові завдяки здатності переробляти глюкозу в глікоген.
Спортсмени та люди, які виконують важку фізичну роботу, стикаються з проблемою зниженого рівня глюкози. Про це можуть свідчити роздратованість, хронічна слабкість. Вживання біотину допоможе розв’язати проблему.
Допомога нервовій системі
Біотин бере участь у створенні мієліну — захисного покриття нервових волокон. Вчені, використовуючи підвищені дози В7, змогли досягти помітних результатів у лікуванні розсіяного склерозу, при якомусь якраз і відбувається ураження цього покриття.
Для матусь та дітей
Вітамін В7 надважливий для вагітних жінок та мам, які годують грудьми. Вони дуже часто мають нестачу корисних елементів, адже їх організми діляться найважливішим з дітьми. Тому обов’язково потрібно вживати Біотин у капсулах, щоб швидко відновити баланс та зберегти нормальний стан шкіри й волосся.
Яка добова норма біотину?
Її визначили ще у 1998 році. За даними Національної медичної академії США, новонародженому достатньо 5 мкг вітаміну В7 на добу, малюку від 7 до 12 місяців — 6 мкг. Дітям до трьох років потрібно вживати не менше 8 мкг біотину, а до 8 років — 12 мкг. Для дітей від 9 до 13 років мінімальна потреба зростає до 20 мкг, а з 14 років варто вживати вже не менше 25 мкг. Дорослим з 19 років треба отримувати не менше 30 мкг біотину на добу з їжі та харчових добавок.
Вчені з Європи радять збільшити «дорослу» норму до 40 мкг. Ба більше: іспити показали, що навіть приймання 300 мкг не призвело до побічних реакцій.
А ще варто орієнтуватися на власний стан. Про необхідність збільшити кількість вітаміну В7 свідчать такі стани:
- вагітність та період лактації;
- важка праця або спортивні заняття;
- сувора дієта, яка виключає багато продуктів;
- часте вживання алкогольних напоїв;
- лікування антибіотиками;
- велика кількість вуглеводів у раціоні;
- серйозні порушення системи травлення.
Але попередньо радимо порадитися з лікарем: саме він має визначити необхідність приймання харчових добавок та розрахувати дозу.
Як зрозуміти, що вам не вистачає вітаміну В7?
Зазвичай у людей, які не мають шкідливих звичок, повноцінно харчуються та ведуть здоровий спосіб життя, ріко фіксують нестачу біотину. Проте «ідеальні» ситуації трапляються рідко. Тож варто контролювати свій стан та запідозрити дефіцит вітаміну, якщо:
- шкіра стала сухою;
- нігті потьмяніли та ростіть нерівномірно;
- з’явилися симптоми псоріазу, дерматиту;
- волосся стало тьмяним та ламким;
- з’явився біль у м’язах;
- є симптоми порушення обміну речовин;
- турбує постійна слабкість та агресивність.
У яких продуктах багато біотину?
Вітамін В7 входить до складу багатьох продуктів харчування. Наприклад, дуже багато його у свинячій печінці, сої, жовтках яєць, шампіньйонах та арахісі. Здавалося б, достатньо їсти ці та інші продукти, й можна не приймати полівітаміни? Насправді не все так просто. Якість продукції, особливості приготування — все це призводить до зниження кількості корисних речовин у складі. Тому найнадійніший спосіб швидко поповнити рівень біотину в організмі — приймати якісні харчові добавки від перевірених виробників. Також біотин у капсулах може стати рішенням для вегетаріанців та веганів: зараз багато брендів створюють добавки без шкоди для тварин.