Найкращі фільми про ніндзя

Представляємо одні з найкращих фільмів про ніндзя, які коли-небудь виходили на екрани.

Давайте відразу прояснимо одну річ: Ніндзя були (і, залежно від того, кого ви запитаєте, все ще залишаються) реальною річчю. Під час феодальної епохи в Японії (здебільшого починаючи з 15 століття) багато ізольованих сільських кланів чинили опір і навіть вороже ставилися до ідеї підпорядкування законам знаті – особливо коли їх дотримувалися найчастіше деспотичні самураями. Не маючи можливості протистояти в традиційному бою дорогим і важко екіпірованим самураям, деякі з цих кланів, що чинили опір, розробили унікальні техніки бойових мистецтв і стратегії боротьби, засновані на володінні навколишнім середовищем, поряд зі зброєю, заснованою на звичайних інструментах і простому сільськогосподарському обладнанні, щоб зрівняти шанси в бою.

Поле було “вирівняне” настільки ефективно, що дворяни стали наймати найкращих із так званих “ніндзя” цих кланів як шпигунів і найманців. Вони стали користуватися великим попитом завдяки своїм навичкам і готовності виконувати “брудну роботу”, яку самураї часто вважали нижчою за свою гідність. Два таких клани, Кога та Іга, стали настільки відомими своїми вправними ніндзя, що дехто з них залишив свої громади, щоб стати професійними оперативниками для конкретних дворян або самого сьогунату. Деяким навіть вдалося заснувати власні “шановані” доми/лінії, що зрештою стало основою для архетипу “воїна тіні”, під яким ніндзя уявляють собі сьогодні.

Як і личить професійним убивцям, яким платять за виконання завдань, які сьогодні назвали б “чорними операціями”, в історії Японії мало що відомо про дійсну діяльність ніндзя. Швидше, світ дізнався про них здебільшого з китайської історичної фантастики (саме слово “ніндзя” є раннім середньокитайським перекладом кандзі 忍者, що читається як “сінобі” японською мовою), де ніндзя були популяризовані як приклад віроломної, безчесної поведінки, очікуваної від японських лиходіїв. Це, звісно ж, зробило їх популярними лиходіями і в початково китайсько-орієнтованому жанрі фільмів про бойові мистецтва. І коли в 70-х і 80-х роках у всьому світі стався вибух популярності так званих “фільмів кунг-фу”, легенда про ніндзя вибухнула разом із ним.

Ось найкращі фільми, що з’явилися в результаті цього.

Дуель до смерті (Duel to the Death, 1983)

Duel to the Death, 1983

Чінг Сіу-Тунг був хореографом у гонконгських фільмах про бойові мистецтва протягом понад десяти років, перш ніж він вирішив зняти свій власний фільм. Результатом став вибух свіжих ідей і сміливих нових технік, які розділили критиків жанру, глядачів та інших кінематографістів на той час, але сьогодні широко розглядаються як початок переходу гонконзького бойового кіно від “золотого століття” братів Шоу до сучасної ери, що призведе до народження міжнародних суперзірок Джекі Чана, Джета Лі і таких режисерів, як Джон Ву; посилення раніше забороненого кровопролиття та сексуальності під час відмови від студійних умов на користь натуралістичної операторської роботи і зйомки на природі.

Але що важливіше для наших цілей, фільм змінив уявлення про ніндзя в жанрі на десятиліття. Кольорова уніформа пішла, чорні піжами повернулися, а невеликі команди були замінені надлишком піхотинців, які нескінченно оновлювалися і які роїлися в сценах дії, як людські пожежні, – і це був тільки початок.

Як і в багатьох інших фільмах жанру, пов’язаних із ніндзя, сюжет оповідає про щорічний міжнародний конкурс бойових мистецтв, що завершується церемоніальним поєдинком за національну гордість між найбільшими фехтувальниками Китаю та Японії. Але поки два головні бійці стикаються зі своїми внутрішніми демонами під час поїздки на турнір, інших майстрів, які здійснюють ту ж поїздку, систематично викрадають ніндзя в рамках зловісного японського плану з викрадення секретів китайського кунг-фу. Сьогодні фільм найбільше запам’ятався своїми новаторськими сценами бою на мечах, де бійці здійснюють “подвійний стрибок” для повітряних атак, проносячи мечі під ногами і відштовхуючись ногами, щоб залишитися в повітрі, але в ті часи саме дії ніндзя нової школи викликали розмови.

І що це за ніндзя! Ніндзя в жилетах самогубців, зграя ніндзя, що ширяють на гігантських повітряних зміях, ніндзя в норах, ніндзя гігантських розмірів, які розпадаються на п’ять або шість ніндзя звичайного розміру, ніндзя, які миготять оголеними, аби відволікти увагу, гра на мечах, димові шашки, вогняні кулі та сюрікени, що сиплються тисячами, як смертоносні сніжинки; це повний набір. Таких ніндзя в кіно ще не було, і всі наступні фільми в боргу перед “Дуеллю на смерть”.

Ніндзя п’яти стихій (Five Elements Ninjas, 1982)

Five Elements Ninjas, 1982

Чанг Чех, “хрещений батько гонконзького кіно”, зняв свого часу близько 100 фільмів і вважається одним із найважливіших режисерів у жанрі бойових мистецтв, якщо не в усій історії китайського кінематографу, завдяки таким класичним фільмам, як “П’ять смертельних отрут”, “Понівечені месники”, “Водний рубіж” та іншим. А в “П’яти елементах ніндзя” він допоміг закріпити шаблон, на який спиралися майже всі наступні фільми про ніндзя.

Коли майстер китайської школи бойових мистецтв вбиває в бою японського суперника, його учні виявляють, що їх переслідує квінтет жадібних до помсти ніндзя, чиї атаки та бойові прийоми засновані на стихіях Води, Вогню, Землі, Дерева та Золота. Часто згадуваний як популяризатор візуального прийому “ніндзя з колірним маркуванням” (червоний – вогонь, синій – вода тощо), широке розмаїття зброї та стилів (як справжніх, так і вигаданих) допомагає Чеху створювати одні з найбільш вражаючих послідовностей дій – зокрема бравагантний двадцятихвилинний (справді!) фінальний відрізок, у якому студенти кунг-фу перемагають усі п’ять команд елементалів за допомогою шквалу нових технік володіння зброєю, який потрібно випробувати, щоб повірити.

Меч помсти (Lone Wolf and Cub: Sword of Bengeance, 1972)

Відома також як серія “Baby Cart”, одна з найвідоміших франшиз самурайських фільмів усіх часів розпочалася з цього фільму, в якому ніндзя виступають як головні антагоністи, що надихнули графічний роман (і фільм Тома Генкса про кілера) “Дорога на погибель”.

Сюжет: Огамі Ітто, головний кат сьогуна, вступає в змову проти суперника Рецудо Ягю, майстра особистого загону ніндзя з убивств сьогуна. Коли його дружину вбивають, Ітто вдається до втеч і стає найманим роніном, прихопивши з собою своє немовля Дайгоро у спеціально обладнаному дитячому візку, броньованому, куленепробивному й оснащеному прихованою зброєю, яку можуть привести в дію і батько, і син (звідси й назва “Дитячий візок”). Разом вони подорожують феодальною Японією, виконуючи роботу солдата удачі та відбиваючи напади клану ніндзя Ягю.

Ніндзя: тінь сльози (Ninja: Shadow of a Tear, 2013)

Скотт Адкінс (скоро його можна буде побачити у фільмі “Доктор Стрендж”) – найдинамічніша зірка західних бойових мистецтв, яка працює сьогодні на сцені B-movie і полюбилася шанувальникам хардкорного екшену за два сиквели “Незаперечного” та “Універсального солдата: The Reckoning”. Але якщо оригінальний “Ніндзя” був значною мірою забутою справою, не рахуючи нищівних бойових сцен Адкінса, то “Ніндзя: Тінь сльози” – це справжня класика ніндзя.

Режисер Айзек Флорентайн, ізраїльський фахівець із бойовиків, який був одним із головних режисерів і хореографів оригінальної серії Power Rangers: від “Могутнього Морфіна” до “Рятувальників Лайтспіду” (з яким Адкінс часто співпрацював), зняв “Тінь сльози” як історію помсти, що існує винятково для того, аби створити приголомшливо жорстокі, бездоганно поставлені сцени боїв ніндзя, які демонструють вражаючу фізичну форму Адкінса.

Шаолінь викликає ніндзя (Shaolin Challenges Ninja, 1978)

Незважаючи на те, що ніндзя зародилися в Японії, уявлення світової масової культури про ніндзя майже повністю ґрунтується на їхньому зображенні в китайських фільмах про бойові мистецтва. Фільм “Шаолінь кидає виклик ніндзя” (альтернативні назви “Герої Сходу” і “Виклик ніндзя”) – одна з класичних картин жанру всіх часів, знята легендарним Лау Кар-Лином (“36-та палата Шаоліня”, “Майстер летючої гільйотини”, “Моя молода тітка”, “П’яний майстер II”) з Гордоном Лю у головній ролі (“Убити Біла”, “Восьмидіаграмний боєць на жердині”) з Гордоном Лю в головній ролі (“Убити Білла”, “Восьмидіаграмний боєць на жердині”).

Лю – китайський учень шаоліньського кунг-фу, який обурений, дізнавшись, що його батько-бізнесмен влаштував його шлюб із донькою японського компаньйона, але вирішує не здаватися, зваживши свої можливості (Мінуси: пожиттєві зобов’язання, не мав права голосу, не знає цю жінку. Плюси: Вона дуже сексуальна). Однак, дізнавшись, що його нова наречена теж майстриня бойових мистецтв, вони сваряться через свої професійні ідеали (японське карате – “негідне”, китайська зброя – “неелегантна” і т.д.) і особливо через її знання в мистецтві ніндзя, яке він вважає безчесним. Але коли вона злиться і повертається до Японії (до свого колишнього красеня-інструктора з ніндзюцу), Лю планує повернути її, влаштувавши запрошення на турнір з боїв між Китаєм і Японією, від якого, як він знає, вона не відмовиться. Здебільшого це лише привід для демонстрації вражаючих міждисциплінарних поєдинків, у яких Лю випробовує свою фірмову техніку трисекційного посоха проти імітатора Брюса Лі, який володіє нунчаками.

Teenage Mutant Ninja Turtles, 1989

Якими б не були інші переваги величезної кількості адаптацій TMNT, які з’являлися на екранах протягом багатьох років, перший бойовик всупереч усьому вирізняється як по-справжньому міцний бойовик, що не має жодних земних причин триматися так добре, як він тримається. Багато в чому це пов’язано з сильним естетичним рішенням, яке полягає в тому, що розповідь ведеться в похмурому міському нуарі, закладеному в оригінальних незалежних коміксах (жорстока сатира на “Шибайголову” Френка Міллера), що започаткували франшизу, а самі титуловані Черепахи зображені в стилі їхніх яскравіших втілень у мультсеріалі.

У результаті вийшов шокуюче переконливий бойовик, у якому відчуваються реальні ставки і напрочуд багато серця (який “дитячий фільм” сьогодні сповільниться заради медитативної подорожі на ферму в другому акті?), побудований навколо набору по-справжньому захопливих боїв ніндзя, що були набагато інтенсивнішими, ніж очікували діти, виховані на слепстиковому мультфільмі. Результат підірвав уми цілого покоління… і обурив стільки батьків, що Черепашок змусили не використовувати зброю в сиквелі.

Живеш тільки двічі (007: You Only Live Twice, 1967)

Один із найвидатніших бойовиків усіх часів, орієнтованих на ніндзя, і легко один із найкращих оригінальних фільмів про Джеймса Бонда… якщо ви зможете пропустити повз вуха весь неймовірно незручний (навіть за стандартами Джеймса Бонда) расизм – що легше сказати, ніж зробити у фільмі, центральним елементом сюжету якого є те, що Шон Коннері може “стати японцем” за допомогою макіяжу, що затемнює шкіру, і чорної фарби для волосся.

Шкода, адже у фільмі є найкращий Бонд (Коннері), найкращий лиходій Бонда (Дональд Плезенс у ролі Ернста Ставро Блофельда), найкраще лігво лиходія Бонда (ракетна база, захована всередині порожнистого вулкана) і найкраща фінальна послідовність дій Бонда: 007 веде армію ніндзя на штурм вулканічної бази. У фільму навіть один із найдотепніших сценаріїв епохи Коннері, завдяки Роальду Далю (правда!), який займався адаптацією. Шкода, що другий акт фільму (побудований навколо “японізованого” Бонда) так глибоко незручний.