Як заспокоїти себе у важкий момент?

Труднощі та перешкоди – не рідкість у нашому житті. Ми сумуємо, засмучуємося, шукаємо пояснення, чому все сталося так, як сталося, і не можемо повірити, що це сталося з нами. Людина переживає різні ситуації та періоди життя, включно з позитивними та приємними подіями, так і з часами важких випробувань. Індивідуальний досвід визначає складність життєвих етапів, і багато життєвих ситуацій можуть переживатися як проблемні. У результаті наше життя стає іншим, не таким, як раніше.

Ми продовжуємо жити, а значить, у нас ще є шанс стати щасливими. Єдине, що для цього потрібно, – наше щире бажання. Однак, оскільки відомих шляхів виходу із ситуації, що склалася, не існує, необхідно перейти на новий рівень своїх можливостей, отримати доступ до прихованих ресурсів, відкрити в собі раніше невідомі й незатребувані здібності, про які ви навіть не здогадувалися.

Що таке важка життєва ситуація?

Важка життєва ситуація – це ситуація, у якій унаслідок зовнішніх впливів або внутрішніх змін порушується звична діяльність. У результаті ви не можете задовольнити свої основні життєві потреби за допомогою способів поведінки, вироблених у попередні періоди життя. Це ситуації, в яких існує небезпека для вашого фізичного або психічного здоров’я, які виникають несподівано, з незрозумілих вам причин і поза вашим контролем, супроводжуються втратою близьких, сенсу життя, колишніх цінностей тощо.

Основи самодопомоги

  • Що я можу відчувати, опинившись у складній життєвій ситуації?
  • Усе безнадійно;
  • Хочеться плакати і думати тільки про найгірше;
  • біль нестерпний;
  • все марно, і я нікому не потрібен;
  • моє тіло начебто не належить мені, і іноді хочеться завмерти і не рухатися.

Якщо хоча б один із цих симптомів характерний для вас, ви пережили важку життєву ситуацію. Однак, будь ласка, не думайте, що це сталося через неправильну стратегію поведінки. Не існує “правильного” та “неправильного” способу реагувати на проблемну життєву ситуацію: відчувати, думати та діяти. Тому не варто звинувачувати себе чи інших за конкретні дії. Ваша поведінка – це нормальна реакція на ненормальну ситуацію. Вам необхідно прийняти новий досвід у своєму житті, навіть якщо він шкідливий для вас зараз, який зробить вас мудрішими.

Чому так важливо прийняти важку життєву ситуацію?

Прийняття досвіду означає:

  • Ми вміємо розпізнавати, що для нас добре, а що ні.
  • Ми приймаємо впевненість як у позитивних, так і в негативних подіях.
  • Ми усвідомлюємо наслідки будь-якого досвіду, незалежно від того, наскільки він бажаний для нас.

Припустимо, що ми пережили життєвий досвід неприйняття. У цьому разі, відчуваючи осуд, провину, страх, жаль та інші форми заперечення того, що сталося, ми можемо неодноразово потрапляти в такі ж складні життєві ситуації, в яких будемо намагатися розібратися з минулим.

Як довго триває відчай?

Тривалість цих переживань може бути різною. Проте часто виникає відчуття, що “я ніколи більше не буду щасливий і що немає жодної надії на покращення”.

Що раніше ви поділитеся своїми почуттями з фахівцями, то швидше ви отримаєте підтримку та подолаєте складні ситуації. Хоча іноді відкритися іншим здається небезпечним. Іноді ви хочете розповісти комусь про свої почуття, але водночас:

  • Ви не знаєте, хто може вас вислухати;
  • Турбуєтеся, що вас не зрозуміють;
  • боїтеся, що вас засудять;
  • Ви не хочете засмучувати близьких вам людей.

Важливо пам’ятати, що ви заслуговуєте на підтримку, ви не самотні, і навколо вас завжди є люди, готові простягнути руку допомоги.

Важкі ситуації трапляються в житті будь-якої людини будь-якого віку, статі та становища в суспільстві. Якщо вам знайомі такі переживання, то, найімовірніше, ви вже давно відчуваєте наростаюче почуття тривоги і відчаю. Іноді думки повністю поглинають вас, і здається, що ви не можете контролювати своє життя. Ви можете не знати, що призвело вас до таких переживань, але зазвичай це поєднання кількох чинників.

Якщо ви не знаєте, що викликає ваші почуття, вам може бути складніше повірити в те, що ви можете їх позбутися. Але якою б не була причина, завжди є люди, готові допомогти вам впоратися з цими почуттями.

“Щоразу, коли я розумію, що мене охоплює тривога і занепокоєння, я нагадую собі, що ці почуття можуть миттєво змінитися. Можливо, я прокинуся завтра вранці, і радість повернеться, тому що так уже було багато разів”.

Як ви можете допомогти собі просто зараз?

Ви можете бути настільки загубленими, злими на весь світ, відчуваєте такий біль усередині, що може здатися, що кінця не видно. Але важливо пам’ятати, що ці почуття не можуть і не триватимуть вічно. Вони пройдуть, як проходять усі почуття.

Є кілька кроків, які ви можете зробити просто зараз. Усі люди різні, тому ви маєте зрозуміти, що підходить саме вам.

Ось кілька практичних порад, які вже допомогли багатьом людям:

  • Розкажіть кому-небудь про свій стан: поділіться ним із другом, членом сім’ї або навіть із домашньою твариною. Це допоможе вам відчути, що ви не самотні і що ви можете контролювати себе.
  • Розірвіть газету, журнал або плакат на сотні маленьких шматочків;
  • Прийміть контрастний душ і сходіть у сауну.
  • Вирівняйте своє дихання. Робіть глибокі вдихи і видихи повільніше, ніж зазвичай. Це допоможе вам почуватися спокійніше.
  • Напишіть про свої переживання.
  • Вийдіть на вулицю. Відчуйте дощ, сонце або вітер на своїй шкірі. Зосередьтеся на чомусь реальному, поки вам не стане легше.
  • Зустріньтеся з друзями. Зателефонуйте за телефоном довіри або підключіться до онлайн-спільноти, якщо ви не можете поговорити з кимось зі знайомих.

Як ви можете допомогти собі в майбутньому?

Якщо ви пережили щось подібне в минулому або відчуваєте депресію зараз, ви можете турбуватися, що ці переживання повернуться або стануть ще гіршими. Але є покрокові поради, які допоможуть вам почуватися краще у важкі часи, навіть якщо щось подібне повернеться.

Постарайтеся скласти план, коли ви спокійні й можете визначити, що для вас добре. Можливо, ви захочете скласти план разом із психологом або другом.