Kinnisvara Eestis on nii kohalike elanike kui ka välisinvestorite jaoks üks olulisemaid investeerimisobjekte. Siinne kinnisvaraturg on stabiilne ja atraktiivne Kinnisvarahinnad siin riigis on võrreldes teiste Euroopa riikidega suhteliselt madalad. Lisaks on kinnisvara Eestis enamasti kõrge likviidsusega, mis võimaldab vajadusel kinnisvara kiiresti müüa ja osta. Kui teil on palju küsimusi, siis kinnisvarabüroo aitab teil kõigega hakkama saada.
Kinnisvara omandamise reeglid
Välismaalastele, kes soovivad Eestist kinnisvara osta, kehtivad mitmed piirangud ja reeglid.
- Välisriigi kodanikel ei ole õigust Eestis maad omandada, kui neil ei ole selles riigis alalist elukohta. Siiski saavad nad endiselt osta kinnisvara, näiteks kortereid, maju ja ärikinnisvara.
- Välismaalastel on Eestis kinnisvara ostmisel vaja hankida maksunumber, mis väljastatakse passi alusel. See on vajalik selleks, et investorid saaksid Eestis lepinguid sõlmida ja makse maksta.
Kinnisvara liigid Eestis
Eestis saab osta erinevat tüüpi kinnisvara, sh kortereid, maju, ärikinnistuid ja maad.
-
Korterid on välisinvestorite seas kõige populaarsem tüüp, eriti Tallinnas ja teistes vabariigi suuremates linnades nagu Tartu ja Narva.
-
Majad on populaarsed ka avarama ja mugavama majutuse otsijate seas. Lisaks on paljud välismaalased huvitatud ka ärikinnisvara, näiteks kontorite, kaupluste ja laohoonete soetamisest.
-
Samuti on võimalik osta maatükke, kuid nagu eelpool mainitud, ainult neile välisriikide kodanikele, kellel on Eestis alaline elukoht.
Kinnisvara ostmise protsess
Kinnisvara ostmine algab tavaliselt teie vajadustele ja eelarvele vastava kinnisvara leidmisest. Seejärel saate kinnisvarabüroo või müüjaga otse ühendust võtta, et vara kohta rohkem teada saada ja kokku leppida vaatamine. Kui otsustate kinnisvara osta, peate sõlmima ostu-müügi eellepingu ja tasuma tagatisraha 10% vara väärtusest. Siis on müügileping ja ülejäänud summa tasumine.
Kinnisvaraturu eripärad Eesti eri piirkondades
Nagu igas teises riigis, on ka kinnisvaraturul riigi erinevates piirkondades oma eripärad. Näiteks pealinnas Tallinnas on kinnisvarahinnad kõrgemad kui teistes Eesti piirkondades. Lisaks on kinnisvarahinnad linnades ja osariigi rannikul ka kõrgemad kui maapiirkondades ja sisemaal. Eesti kinnisvaraturg on üsna noor ja mitte nii küllastunud kui teistes Euroopa riikides. See tähendab, et kinnisvara valik võib olla piiratud, eriti kui otsitakse midagi konkreetset. Eestis on kinnisvara maksumus võrreldes teiste Euroopa Liidu riikidega suhteliselt madal, mis teeb selle kättesaadavamaks laiale publikule.
Vaatamata oma eripäradele ja piirangutele on Eesti kinnisvaraturg huvitav võimalus välisinvestoritele, kes otsivad stabiilset ja pikaajalist investeeringut.